Home - Foreign Ministry Profiles

The Foreign Ministry of Japan

Taro Kono

Minister of Foreign Affairs

jp.jpg

January 10, 1963 Born

January 1985 Graduated from Georgetown University, USA

February 1986 Joined Fuji Xerox Co., Ltd.

January 1993 Joined Nippon Tanshi Co., Ltd.

October 1996 First entered the Diet by winning a seat in the 41st House of Representatives election (The 15th electoral)

June 2000 Served as Parliamentary Secretary for Public Management (1st Koizumi Cabinet)

November 2003 Reelected to the House of Representatives in the 43nd House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (third term)

October 2004 Served as the 9th Prefectural Chairman of the Liberal Democratic Party in Kanagawa Prefecture

September 2005 - Reelected to the House of Representatives in the 44th House of Representatives election (fourth term)

November 2005 Served as a Senior Vice Minister of Justice (3rd Koizumi Cabinet (Reshuffled))

September 2008 Served as Chairperson of the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives

August 2009 Reelected to the House of Representatives in the 45th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (fifth term)

December 2012 - Reelected to the House of Representatives in the 46th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (sixth term)

December 2014 - Reelected to the House of Representatives in the 47th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (seventh term)

October 2015 National Public Safety Commission Chairman. Minister on Administrative Reform and National Public Service System Reform. State Minister in Charge of Consumer Affairs, Food Safety, Regulatory Reform and Disaster Management (3rd Abe Cabinet (Reshuffled))

August 2017 Served as Minister of Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet (3rd Reshuffled))

October 2017 Reelected to the House of Representatives in the 48th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (eighth term)

November 2017 Served as Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet)

October 2018 Served as Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet (Reshuffled))

Hobby: Reading and watching soccer games